Duyuru

Konserlere girişte tüm dinleyicilere HES kodu taraması yapılacaktır.

Senfoni, 18.yüzyıldan günümüze Batı sanat müziğinde orkestra eserlerinin yazıldığı en önemli formların başında gelmektedir. Operanın aksine, temsili bir drama içermeyen senfoni, 18. ve 19.yüzyıllarda orkestra müziği besteciliğinin temelini oluşturmuş ve operadan bağımsız, sadece senfonik müzik icra etmek amacında orkestraların kurulmasına zemin hazırlamıştır. İlk zamanlarda üç bölümden oluşan senfoniler daha sonraları besteciler tarafından standart olarak dört bölüm olarak yazılmışlarsa da, daha fazla bölümden oluşan senfonilere de rastlamak mümkündür.

Geleneksel olarak yaylı çalgılar, tahta üflemeli ve bakır üflemeli çalgılar ve vurmalı çalgılardan oluşan ve genellikle senfoni, konçerto, süit vb. gibi orkestra müziği formlarında eserler icra eden orkestralara senfoni orkestrası denir. Bir senfoni orkestrasının boyutu konserden konsere icra edilen eserin enstrüman kullanımına göre farklılık gösterebilir. Örneğin 18.yüzyıl sonunda yazılmış bir eser ile 20.yüzyıl başında yazılmış bir eserin icrasında kullanılan enstrüman çeşidi ve sayısı bakımından farklar söz konusudur.

Yaylı çalgılar: Keman, Viyola, Viyolonsel, Kontrbas

Tahta üflemeli çalgılar: Flüt, Obua, Klarnet, Korangle, Fagot

Bakır üflemeli çalgılar: Korno, Trompet, Trombon, Tuba

Vurmalı çalgılar: Timpani, Ksilofon, Glockenspiel vb.

CSO konserleri belirtilen saatte başladığından, konserin başlamasından ilk çalınan eserin sonuna kadar, geciken seyircilerimizin salona girişi mümkün olmamaktadır. Bu durumda, geciken seyircilerimiz ilk eserin bitişinden sonra salonda yerlerini alabilirler.

Biletlerinizi biletinial.com veya SanatCepte uygulamasıyla satın alabilirsiniz. Bilet almak için buraya tıklayın.

CSO konserleri için genel bir kıyafet kuralı olmamakla birlikte Gala ve Prömiyer konserleri için resmi kıyafet giyilmesi bir gelenek halini almıştır.

Adres

Talatpaşa Bulvarı, No: 38, 06330 Opera – Ankara

Arabayla

Talatpaşa Bulvarı’nda Ankara Garı istikametinden Opera istikametine doğru gelirken, Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu’na gelmeden sağa doğru Altınsoy Caddesine döndüğünüzde 200m ileride solda araç giriş yolunu göreceksiniz. Kapalı ve açık otoparkımız mevcuttur.

Otobüsle

Talatpaşa Bulvarı’ndan geçen otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz.

Metroyla

En yakın duraklar metronun M1 hattındaki Ulus ve Sıhhıye duraklarıdır.

Erken gelirseniz sergi alanını gezebilir, CSO mağazasından alışveriş yapabilir, açık-hava alanlarını değerlendirebilir veya kafede oturup keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Diğer seyircileri rahatsız etmeyecek ve geçişleri engellemeyecek boyuttaki çanta ve paltoları salona sokabilirsiniz.

Ancak kendi rahatınız için vestiyerlerimizi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eser aralarında ya da eser sırasında salondan çıkmak durumunda olan seyircilerimiz, çalınan eserin bitişinden sonra salona geri girebilirler.

Orkestra üyelerinin dikkatini dağıtmamak ve diğer seyircileri rahatsız etmemek adına salona yiyecek-içecek sokulmamasını rica ediyoruz.

Hem orkestra üyelerinin ve diğer seyircilerin dikkatini dağıtmamak hem de telif haklarından dolayı, eser seslendirildiği sırada salonda herhangi bir ses veya görüntü kaydı alınmaması gerekmektedir. 

Cep telefonunuzla salona girebilirsiniz ancak titreşim uyarısını da kapatarak tamamen sessiz konuma getirmenizi ve çok gerekmedikçe bu konumda olsa dahi eser seslendirildiği sırada kullanmamanızı rica ediyoruz.

Alkış, klasik müzik konserlerinde genellikle sahneye çıkan sanatçıları karşılamak ve eser sonlarında performansı takdir etmek üzere kullanılan bir selamlama biçimidir. Senfoni, konçerto başta olmak üzere büyük çaplı eserler birkaç bölümden oluştuğu için, bölümler arasında sanatçıların dikkatini dağıtmamak için tebrik görevi gören alkışın sadece eser sonunda gelmesi adet haline gelmiştir. Bu nedenle birden fazla bölümü olan eserlerde son bölümün bitişinden sonra alkışlanmalıdır. Eser sonlarında seyirciyi selamladıktan sonra kulise giden şef ve eğer varsa solistler, alkış kesilmediği sürece tekrar selama davet edilmiş olurlar.